نمایش محتوای سبز

1402/9/30 - 12:54
طی سخنانی مطرح شد؛
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس استان قم: جشنواره ملی «شهادت قلم» راهبرد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
حجت‌الاسلام «لقمانپور» گفت: ابزار هنری زمینه‌ساز ترویج ماندگار فرهنگ ایثار و شهادت است و در این راستا، جشنواره ملی فیلمنامه‌نویسی شهادت قلم، راهبرد هنری مناسب و موثری محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین «علی لقمانپور» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم در نشست خبری مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی فیلمنامه‌نویسی «شهادت قلم» که در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت: تاثیرگذاری ارزش‌ها در جامعه با استفاده از زبان و ابزار هنر بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: کسانی بودند که جان شیرین خود را در راه خدا ایثار کردند، از این رو زبان هنر بهترین وسیله برای معرفی راه و مرام و سبک زندگی آنان به نسل جوان است.

لقمانپور ادامه داد: از آنجا که ترویج هنرمندانه فرهنگ عاشورایی حماسه و جهاد، جز از مسیر گفتمان‌سازی و جریان‌سازی هنری در جامعه و سپس انجام اقدامات عملی از جمله راه اندازی رشته‌های تخصصی هنری، مقدور و میسور نیست.

وی ادامه داد: جشنواره ملی فیلمنامه نویسی شهادت قلم از راهبرد‌های هنری این موضوع محسوب می‌شود و می‌تواند مقدمه‌ای برای ساخت فیلم‌های فاخر و نوعی جهش در این موضوع باشد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قم تاکید کرد: گفتمان دفاع مقدس همان گفتمان دینی است و ارزشی است و لذا هنر متعهد می‌تواند در راستای صدبرابری کردن آثار و تولیدات عرصه ایثار و شهادت در جامعه گام بردارد و هنرمندان تاثیرگذار را وارد عرصه کند.

لقمانپور افزود: در بخش‌هایی از دفاع مقدس همچنان نیازمند اقدامات بیشتری هستیم، زیرا به عنوان نمونه نقش مادران، همسران و دختران رزمندگان اسلام و شهدا در تشویق جوانان به حضور در جبهه، نیازمند تولید و انتشار محصولات هنری ویژه است.

وی ادامه داد: معرفی شهیدان عزیزی که جنبه بین المللی داشته اند از جمله شهیدان والامقام فخری زاده، محمدحسین فهمیده و بسیاری از شهدای دیگر، از جمله سوژه‌هایی است که می‌توان در مورد آن‌ها بیشتر مطالعه و تحقیق کرد و آثار هنری متناسب و شایسته‌ای را تولید نمود.

لقمانپور همچنین با اشاره به حضور پرشور مردم در مراسم استقبال، تشییع و خاکسپاری شهدای گمنام گفت: مردم عزیز ما با آنکه عمدتا درگیر بسیاری از مشکلات هستند، اما نشان دادند در مسیر پاسداشت فرهنگ ایثار و جهاد و مقاومت، پیشتاز و قدرشناسند.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلمنامه نویسی گامی مهم در راستای معرفی رشادت‌های جوانان بخصوص جبهه مقاومت و مظلومیت مردم غزه است، گفت: مراسم اختتامیه این جشنواره روز یکشنبه سوم دیماه از ساعت ۹ صبح در سالن همایش باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم برگزار می‌شود.

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA

نمایش محتوای سبز